Home / Sosyal Medya / Facebook sizin hakkınızda ne biliyor? Sandığınızdan çok fazlasını!

Facebook sizin hakkınızda ne biliyor? Sandığınızdan çok fazlasını!

Facebook haber beslemenizdeki reklamlar dikkate değer ölçüde alakalı görünüyorsa, sosyal ağ devi sizi çok iyi tanıyordur. Facebook, 2 milyardan fazla kullanıcı üzerindeki kişisel veri datasına dayanarak geçtiğimiz yıl yaklaşık 40 milyar dolar reklam geliri sağladı. Bununla yetinmeyip, kişisel beğenileriniz doğrultusunda reklam hedeflemeleri yaparka, sektör bazındaki yönelimleri reklam verenlere ve markalara sattı.

Şirketlerin bilgilerinizi kullanması için daha fazla extreme yol vardır. Araştırmacı Michal Kosinski, kişisel psikolojik profilleri oluşturmak ve bulmak için etnik, cinsel yönelim ve politik inançlar gibi bilgileri tahmin etmek için bir kullanıcının Facebook beğenisini analiz eden bir model geliştirdi.

Benzer bir veri analizi stratejisi Donald Trump’un Beyaz Saray’a ulaşmasına yardımcı olmuş olabilir.

Cambridge Analytica, yaklaşık 90 milyon Facebook kullanıcısının verisini sakladı ve bu bilgileri, firmaların ve kampanyaların çıkarına yönelik kişisel ilgi alanlarına göre kullandı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu konuda ifade vermek için mahkemeye de çıktı.

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Facebook’u tüm zamanların en büyük casusluk platformu olarak tanımladı.

Facebook üzerinde dünyadaki insanlar hakkında en özel bilgiler dahi deopanıyor; nelerden hoşlandığınız kimi sevdiğiniz, nerede olduğunuz, ikamet adresiniz ve çok daha fazlası…

Facebook, şimdiye kadar kullanıcılarının ayrıntılı bir veri setini topladı ve bunların nasıl kullanıldığı konusunda hiçbir zaman şeffaf olmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Vevo uygulama ve web sitesi üzerinde değişikliğe gidiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

About admin

Check Also

Posh Tesla

Posh Tesla’yı Nasıl Alt Edecek? Bu yıl 70’inci yaşını kutlayan Porche, 2022’ye kadar elektrikli otomobil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open

Close